Instagram mavi tik nasıl alınır?

Instagram son yıllarda markaların ürün ve hizmetlerine dikkat çekebilecekleri yeni yöntemler sunuyor. Bunlardan önemli birisi olan Instagram mavi tik ise markaların platformda daha kolay büyüme yakalayabilmeleri için bir güven altyapısı sunuyor.

2014 yılı sonunda ilk olarak politikacılar, ünlü sanatçılar, kamu kurumları ve dünya çapında büyük markalar için otomatik olarak gerçekleştirilen mavi tik onayı 2018 yılından itibaren herkesin bir form doldurarak başvurabileceği yapıya kavuştu.

Instagram'da mavi tik almak için gerekli işlemleri şu şekilde yapabilirsiniz.

1. İlk olarak sayfayı sola kaydırın ve "Ayarlar" Sekmesine gidin.

2. Daha sonra "Hesap" bölümüne girin.

3. Şimdi de "Doğrulama İste" bölümüne girin.

4. Son olarak ise karşınıza çıkan Mavi tik formunu doldurun. Marka tescili ve nüfus cüzdanı gibi belgelerinizi yükleyin. Öncesinde bu belgeleri cep telefonunuzda ulaşılabilir bir yerde hazır hale getirmeniz tavsiye edilir.

Bu işlemlerden sonra ilettiğinizi bilgiler ile Instagram'ın bir değerlendirme süreci var. Bu süreç sonrasında mavi tikiniz onaylanabilir veya onaylanmaz. Instagram bu konuda hiç bir hesaba onay için garanti vermemekte.

Instagram mavi tik için aranılan şartlar nelerdir?

Instagram’ın “şu şartları yerine getiren kişilerin başvurusu kabul edilir” şeklinde net bir kriteri bulunmamaktadır ancak internet sitesindeki bilgilere göre, başvurunun onaylanması için aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

Özgün olmak: Hesabınız gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmelidir.

Benzersiz olmak: Hesabınız, temsil ettiği kişi veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır. Bir kişi veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir, dile özel hesaplar bu konuda istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesapları doğrulamayız (ör. @yavrukediler).

Eksiksiz olmak: Hesabınızın herkese açık olması, biyografi, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olması gerekir. Profiliniz, diğer sosyal medya hizmetlerine yönlendiren “beni ekle” bağlantıları içeremez.

Dikkate değer olmak: Hesabınız tanınmış, sıkça aratılan bir kişi, marka veya kuruluşu temsil etmelidir. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesapları inceleriz ve ücretli ya da tanıtım amaçlı içerikleri inceleme kaynağı olarak kullanmayız.

Instagram doğrulama rozeti mavi tik için herhangi bir ücret talep etmediğini açıkça vurguluyor.

05.06.2021 15:59