iPhone 14 Pro'da yer alan Dynamic Island nedir?

iPhone 14 Pro ve Pro Max telefon modelleri ile dikkatleri üzerine çeken Dynamic Island özelliği ne demek?

Dynamic Island nedir? Dynamic Island hangi telefonlarda var?

Apple, bir önceki telefonların ekranlarında çentik tasarıma yer verirken, son çıkardığı yeni iPhone 14 serisinde farklı bir tasarıma gitti. Apple ekran üzerinde Dynamic Island adında bir bölüme yer veriliyor. Bu özellik ile Apple kullanıcılara daha fazla ekran alanı sunmayı planladı. Bunun yanı sıra çentik tasarımı bulunmadığı için birçok yenilikçi işlevi de beraberinde sunuyor. Dynamic Island özelliği iPhone 14 Pro ve Pro Max telefon modellerinde yer almakla beraber iPhone 14 ve 14 Plus modellerinde bulunmuyor.

Dynamic Island özelliği nasıl çalışır?

Ekranın üst kısmında yer alan Dynamic Island özelliği, bölme ve yan yana konumlandırılmış iki delikli kamera yuvasını andırıyor. Hem yazılım hem de grafik faktörlerinin kombinasyonundan oluşuyor. Face ID sensörü ve ön kameraya ek olarak telefona düşen uyarıları ve ek içerikleri de görüntülemek için açılır - kapanır bir sisteme sahip. Şekil değiştirme fonksiyonu da mevcut. Cihazda en sık kullanılan uygulamalar widget olarak aktif geliyor ve Dynamic Island içinde görüntülenmeye başlıyor. Böylece uygulamalara ulaşmak için sürekli ekranı açmak veya kilit ekranından çıkmak zorunda kalmadan erişim sağlanabiliyor.

Bu bölgeye uzun dokunarak açılan ekrandan istenen uygulamaya doğrudan geçiş yapılabiliyor. Kullanılmadığı zaman ekran üzerinde pasif halde konumlanan özellik, üzerine basılı tutulduğu zaman aktif hale geliyor. Telefonda yapılan her hamle, bu bölümde etkisini gösteriyor. Herhangi bir kullanıcı iPhone 14 Pro akıllı telefon ile Apple Music'ten şarkı açıldığı zaman bu görünüm Dynamic Island üzerinde görünüyor. Çalan şarkının kapak fotoğraf görünümü bu bölümde yer alıyor. Buna ek olarak haritalar uygulamasından yol tarifi alınacağında, kilit ekranında olsa da ekranın üst tarafındaki Dynamic Island sayesinde mesafe aktif olarak görünmeye devam ediyor. Belirli durumlarda şekil değiştirerek veya genişleyerek kullanılabilen bu özellik, uygulamaları görüntülemekle birlikte gerekli kontrolleri yapmayı sağlamak açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. İşlevselliği ile kullanıcılar tarafından beğeni toplayan Dynamic Island özelliği, dinlenen şarkıyı göstermenin yanı sıra sesi kısma veya şarkıyı değiştirme gibi işlemleri de yapabilmeyi mümkün kılıyor.

Dynamic Island hangi telefonlarda var?

Şu an için iPhone 14 Pro ve Pro Max telefonlarda kutu açılışında itibaren yer alan özellik, iPhone 14 ve 14 Plus haricinde iOS 16 özellikleri için uygunluk gösterilen ve güncelleme yapılan tüm cihazlarda kullanıma sunuluyor. Özelliği 14 ve 14 Plus telefonlarda bulunmasının sebebi ise cihazların ön kameralarının ekran üzerinde kapladığı yer olarak gösteriliyor. SE gibi çentik tasarımı kullanılmayan telefonlar için de ilerleyen zamanlarda aktifleşebilecek bir özellik olan Dynamic Island, şu anda Apple'ın üst düzey akıllı telefonlarında aktif şekilde kullanılıyor.

Dynamic Island özelliği hangi Android telefonlara gelecek?

Yeni Apple iPhone 14 ile gelen Dinamik Island özelliği, ön kameranızı bildirimler ve müzik kontrolu gibi bazı işlevlerle gizlemenizi sağlıyor. Telefona gelen bildirimleri ön kameranın olduğu alanda gösteren bu işlev ilk olarak Xiaomi sayesinde Çinli üreticinin modellerine geliyor. Dinamik Island özelliğinin yakın zamanda bir çok Android telefona da geleceği düşünülüyor.

20.09.2022 00:46

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR